Podstawowym zadaniem EZD jest nie tylko automatyczne rejestrowanie przebiegu realizacji spraw ale zapewnianie użytkownikom systemu narzędzi zwiększających produktywność oraz wspierających pracę grupową. Skuteczna realizacja procesów wymaga zarówno działania zgodnego z wymogami przepisów prawa, jak również łatwości dostosowania do specyfiki danej organizacji, otwartości integracyjnej oraz komponentów towarzyszących, które nie są w sposób oczywisty związane z EZD. XANT EZD to narzędzie napędzane przez silnik workflow, dostarczane z zestawem narzędzi do szybkiej modyfikacji i rozbudowy funkcjonalności (low-code), wyposażone w API, z gotowymi konektorami do ePUAP, KSEF, PEF, GUS, e-Nadawca, i innymi. XANT EZD uzupełniają rozszerzenia tj. silnik OCR, szyna ESB, narzędzia do zarządzania API, edytor dokumentów online, chat i spotkania online. XANT EZD to element kompleksowego rozwiązania XANT e-Urząd, współpracujące z innymi modułami specjalistycznymi tj. obieg faktur, obieg umów, wnioski kadrowe, zamówienia publiczne, e-Zarząd, e-Rada, e-Sejmik.
XANT e-Urząd jest jak sklep, w którym możesz komponować swoje rozwiązanie. Ubraliśmy korporacyjne technologie w gotowe zestawy funkcjonalności. W ten sposób decydując się na XANT e-Urząd dostajesz nie tyle pojedynczą aplikację, ale kompletne i elastyczne środowisko pracy grupowej i zarządzania procesami biznesowymi, na którym możesz oprzeć swoją strategię cyfrowej transformacji. Każde rozwiązanie dostarczane jest z otwartym projektem bazy danych, co oznacza, że możemy je wspólnie dostosowywać do Twoich potrzeb. Możesz budować własne
Dlaczego warto wybrać XANT EZD? Jest szereg powodów ku temu. Możemy je ubrać w kilka prostych słów.
XANT EZD nigdy nie był projektowany jako monolit. Od początku wiadomo było, że stanowi on jeden z komponentów, jaki potrzeby jest do realizacji koncepcji transformacji cyfrowej, które zakłada zmianę modelu pracy z dokumentami, świadczenie usług w świecie cyfrowym. Wiadomo było, że system musi się zmieniać, trzeba go będzie często rozszerzać, dodawać nowe funkcje, a przy tym zachowywać wysoką jakość. Kluczem do zapewnienia długowieczności jest zapewnienie mechanizmów, które przeciwdziałają długowi technologicznemu, tak by stałe aktualizacje sprawiały, by system mógł być stale nowoczesny. Architektura komponentowa pozwala sprawnie zarządzać nie tylko jedną aplikacją jaką jest EZD, ale całą platformą powiązanych ze sobą aplikacji. Architektura XANT e-Urząd czerpie garściami z koncepcji mikrousług, gdzie aplikacje składamy z kloców. W ten sposób edycja dokumentów online, podgląd procesów na żywo, eksport danych do excela, to nie funkcjonalność jednej aplikacji co klocek usługowy”, który można „wkleić” do dowolnej aplikacji.
Zmiany, zmiany, zmiany! Zmieniają się procesy, zmienia się zakres danych wymaganych przepisami prawa, zmienia się struktura organizacyjna organizacji, zmieniają się procesy, zmieniają się metody płatności, zmieniają się oczekiwania użytkowników, sposób komunikacji i zmienia się technologia. Ponadto organizacje różnie się od siebie. Oczywiście, że muszą respektować te same wymogi formalne, ale zarządzanie dużą organizacją wymaga kreatywności. Np. kierownictwo może zmieniać procesy, uprawnienia do akceptacji dokumentów, wydania poszczególnych decyzji. Nie możemy pozwolić aby „rozwiązanie dobre dla wszystkich” zabiło produktywność. Dlatego tak wiele uwagi poświęcamy zagadnieniu łatwości wprowadzania zmian, testów automatycznych i możliwości dostosowywania rozwiązań do wymogów i procesów danej organizacji.
Czasy zamkniętych systemów, z którymi nie można było się integrować odchodzą szybko w niepamięć. XANT e-Urząd oferuje API na wielu poziomach, tj. serwera aplikacyjnego, warstwy pośredniej (logiki, w tymi silnika workflow) oraz samej aplikacji. Tworząc nawet dedykowane aplikacje, w ramach projektów zawsze możliwe jest stworzenie i udokumentowanie API do nowej aplikacji, tak by bezpieczna komunikacja z taką aplikacją (integracją z nią) była prosta i nie wymagała wsparcia ze strony dostawcy rozwiązania. API jest jak kontakt do sieci energetycznej, jak programator do pralki. Jest to usandvarzyowany sposób przewdziany przez producentem by korzystać z prądu lub sterować pralką. Tak samo powinno być z systemami IT, tak samo jest z XANT e-Urząd. Otwartość danych XANT e-Urząd to również realizacja Standardów Otwartości Danych, opracowywanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Blisko otwartości stoi również heterogeniczność. U podstaw rozwiązań XANT może stać Windows, Linux, AIX, Sun Solaris. Wiele serwerów aplikacyjnych? Nie ma problemu, każdy może być w innej wersji, stać na innym systemie operacyjny, a upgrade robię się w miejscu bez zatrzymywania całości.
Elastyczność kosztuje, wymaga więcej pracy, przemyśleń, standardów ale elastyczność się opłaca. Zapewnienie bezpieczeństwa inwestycji wymaga wsparcia dla międzynarodowych standardów, utrzymanie ich, aktualizowanie niesie ze sobą dodatkowe koszty ale w dłuższej perspektywie się opłaca. Dlatego w przypadku inwestycji technologicznych mówi się nie tylko o kosztach zakupu ale o całkowitych kosztach posiadania (TCO - Total Cost of Ownership). Dziś wiele instytucji publicznych dysponuje kilkoma dziesiątkami, a czasami setkami różnych aplikacji. Aplikacje te to różne bazy danych, systemy operacyjne, różni dostawcy. Aplikacje te często powielają swoje dane, wymagają odrębnych kompetencji szkoleń, umów. Ta wielość rodzi znaczne koszty operacyjne. Nigdy nie da się mieć jednej technologii, ale można planować architekturę systemów w kontekście standardów, platform i długoterminowej optymalizacji kosztów nabywania i posiadania technologii IT. XANT e-Urząd nie jest najtańszy w kontekście nabycia ale jego używanie maksymalizuje całkowite koszty posiadania technologii IT.