Rozwiązania klasy no-code, które umożliwiają szybką zamianę arkuszy kalkulacyjnych w funkcjonalne i użyteczne narzędzia pracy grupowej, jak również szybkie budowanie prostych aplikacji biznesowych. Są to z reguły aplikacje o ograniczonym zasięgu i stosunkowo krótkim cyklu życia. Użytkownicy po prostu szukają nieco szerszych możliwości współpracy w grupie, niż oferuje zwykły arkusz w powiązaniu a serwerem poczty elektronicznej.
Wybierz sposób budowy aplikacji
Określ sposób korzystania z danych w arkuszu
Wskaż jak interpretować dane z arkusza
Wybierz z szablonu wygląd docelowej aplikacji www
Zaprojektuj dodatkowy formularz do wprowadzania danych (przeciągnij i upuść)
Zacznij korzystać z gotowej aplikacji
Uruchom domyślne wizualizacje danych
Ty też możesz zamienić Excela na aplikację
Konwertuj arkusze kalkulacyjne i rejestry w aplikacje pracy grupowej z dostępem przez przeglądarkę, z możliwością zarządzania dostępem, definiowania procesów, mechanizmami pracy grupowej, dodawaniem załączników.
Gdy aplikacji zaczyna się robić wiele, korzysta z nich wielu użytkowników, a do tego rozwija je wiele osób - kluczowe stają się standardy architektury, kodu, model danych, model uprawnień, standardy interfejsu użytkownika, narzędzia do wersjonowanie kodu, serwer testów automatycznych, procedury wypuszczania nowych wersji, współpracy pomiędzy programistami i administratorami. Słowem wymagane są standardy tworzenia i rozwijania oprogramowania, o których większość osób, które nie dysponują stricte programistycznym doświadczeniem, nie mają większego pojęcia.
Wybierz sposób budowy aplikacji
Określ sposób korzystania z danych w arkuszu
Wskaż jak interpretować dane z arkusza
Wybierz z szablonu wygląd docelowej aplikacji www
Zaprojektuj dodatkowy formularz do wprowadzania danych (przeciągnij i upuść)
Zacznij korzystać z gotowej aplikacji
Uruchom domyślne wizualizacje danych
Użytkownicy oczekują częstych i natychmiastowych zmian, nie zdając sobie sprawy jak takie zmiany mogą wpływać na poprawność działania całego systemu lub jego wydajność. Dlatego też, programiści dokonują zmian w swoich środowiskach lokalnych, skąd dopiero deklarują zmiany do środowiska, które dba o wersjonowanie i spójność kodu. Następnie zaprogramowane wcześniej roboty (software’owe) wykonują setki lub tysiące zautomatyzowanych testów, aby sprawdzić, czy wprowadzone ostatnio zmiany nie generują błędów. Dopiero tak przygotowana wersja może być użyta do aktualizacji serwera produkcyjnego.
Jest to strywializowany opis testów automatycznych oraz organizacji DevOps.Mówimy tutaj o narzędziach klasy pro-code, gdzie nie chodzi tylko o szybkie stworzenie formularza i procesu, ale o to by ten formularz był ergonomiczny, intuicyjny, pomocny, wydajny i nie generował błędów w trakcie wprowadzania nowych wersji aplikacji.
Generator systemów aplikacyjnych
XANT Framework w swojej kluczowej wersji jest narzędziem warstwy pośredniej przeznaczonym dla profesjonalistów. To tej wersji używamy, gdy klient planuje wdrożyć całościowy system obiegu dokumentów, wdrożyć profesjonalny i dedykowany system CRM, wdrażać e-Urząd, czy realizować długoterminową strategię transformacji cyfrowej. XANT Framework jest narzędziem dysponującym ogromną liczbą komponentów, które można dowolnie ze sobą łączyć.
Warstwa danych
Korzystaj z szerokiego zakresu wewnętrznych i zewnętrznych źródeł danych (baz relacyjnych, obiektowych, baz dokumentowych - w zależności od potrzeb danej części projektu).
Warstwa zarządzania logiką aplikacji
Bogaty pakiet narzędzi umożliwiających budowanie aplikacji za pomocą predefiniowanych konfiguratorów. W tej warstwie dostępny jest również silnik workflow obsługujący definicje procesów w standardzie BPMN / XPDL. Całość ma charakter otwarty, gdzie programiści mogą dokonywać modyfikacji zarówno przez interfejs low-code, jak również bezpośrednio w kodzie źródłowym. Warstwa logiki może komunikować się z warstwą danych po API, co powoduje, że platforma aplikacyjna nie musi być uzależniona od konkretnego rodzaju baz danych.
W warstwie prezentacji
Ustaw zadania dla siebie i innych członków zespołu w sekcji leadów. Wychwytuj unikalne działania, które nie występują w normalnym przepływie pracy lub poproś członka zespołu o pomoc w udostępnieniu aktualizacji, udzieleniu wsparcia i nie tylko.
Młot na dług technologiczny
Skomunikowanie warstw aplikacji po API może być droższe w realizacji, jednak jest znacznie bardziej optymalnym rozwiązaniem w zakresie całkowitych kosztów posiadania systemów IT w czasie.Jeśli za 10 lat konkretna baza danych lub interfejs użytkownika zostanie uznany za przestarzały, będziemy mogli go z łatwością podmienić na nową wersję, tak jakbyśmy wymieniali baterię w telefonie.
Fazy budowy aplikacji z XANT Framework
1
W pierwszej kolejności analitycy biznesowi lub kierownicy działów tworzą diagramy procesów biznesowych przy wykorzystaniu narzędzi do graficznego modelowania procesów, wykorzystujących notację BPMN (Visio, iGrafx, Visual Paradigm, etc.) - technika typu „flowchart”
2
Komponent Workflow narzędzia XANT Framework importuje diagramy BPMN w formacie XPDL lub BPMN 2.0 do środowiska wykonawczego i przekłada je automatycznie na logikę sterowania przepływem informacji w aplikacjach biznesowych
3
Następnie programista posiadający listę wymagań dla aplikacji korzysta z konfiguratora, aby dostosować funkcjonalności do specyfiki wymagań, modelu biznesowego oraz ergonomii pracy danej grupy użytkowników
4
Ostatecznie programista definiuje, które funkcjonalności aplikacji mają być dostępne przez poszczególne interfejsy, klienta www, aplikacje mobilne, a czasami aplikacje desktopów
5
W ten sposób tworzone jest spójne środowisko dla wielu powiązanych ze sobą aplikacji biznesowych, tj. CRM, Obiegu faktur, Delegacji, Zarządzania projektami, Kancelari korespondencji, Karty oceny pracownika, Dokumentacji jakościowej, Reklamacji
6
Wymagania ewoluują, procesy się zmieniają a użytkownicy nabierają apetytu. Ciągłe zmiany i ciągle nowe wersje nie byłyby możliwe gdyby nie nowoczesne środowisko wersjonowania kodu oraz testów automatycznych, które utrzymują jakość oprogramowania na stale wysokim poziomie
Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i gdy okazuje się, że aplikacja zbudowana w no-code jest naprawdę przydatna i potrzebna, niezbędne są dodatkowe modyfikacje oraz integracje, które wykraczają poza kompetencje stricte biznesowe. Tutaj znajdują zastosowanie rozwiązania klasy low-code, które oferuje nieco szersze możliwości niż no-code, jednak wymaga nieco wyższych kompetencji z zakresu akcji, formuł, reguł, nazw pól, web-service’ów, itp.