Rynek oferuje coraz więcej platform służących do tworzenia rynków wirtualnych, dlatego dokonanie wyboru między nimi już na wstępie rodzi wiele trudności i wymaga starannej analizy. Platformy różnią się od siebie wieloma aspektami, dlatego konieczne jest dokonanie priorytetyzacji cech i funkcji platformy tak aby wybrane rozwiązanie pokrywało się w zakresie maksymalnym z Twoimi potrzebami. Ważne jest także by dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, zarówno obecne, jak i przyszłe, ponieważ każda platforma projektowana jest z myślą o nieco innym profilu użytkownika, a każdy rodzaj działalności – czy będą to usługi, czy handel towarami fizycznymi czy produktami cyfrowymi, czy może wynajem sprzętu – wiąże się z nieco innymi wymaganiami względem modelu wirtualnego rynku i jego obsługi. Warto pamiętać przede wszystkim, że nie istnieje taka platforma sprzedażowa, która byłaby w stanie obsłużyć absolutnie każde przedsiębiorstwo posiadające własny pomysł na biznes.
O czym myśleć wybierając platformę do tworzenia rynku wirtualnego? Przede wszystkim należy mieć na uwadze własne plany długoterminowe. Jeśli chcemy rozwijać swoją działalność i na przykład włączać do niej różne podmioty, platforma musi zapewniać możliwość skalowania rynku oraz łatwego wdrażania nowych jego uczestników – również po stronie sprzedażowej. Nowi gracze są źródłem nowej wiedzy, dlatego powinni oni mieć możliwość dzielenia się z nią – również za pomocą systemu, baz danych i katalogów produktowych. Platforma powinna zapewniać narzędzia pobierające dane z wielu źródeł, co zaoszczędzi Ci wiele czasu i wysiłku. Pamiętaj, że obecna sytuacja rynkowa – również w zakresie liczby podmiotów, które weszły z Twoją firmą w relacje partnerskie – może łatwo ulec zmianie, głównie z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą i niekorzystny układ wskaźników ekonomicznych.
Zastanów się czy Twoje potrzeby lepiej spełni produkt standardowy, sprzedawany seryjnie i z zasady niepodlegający modyfikacjom, czy też oprogramowanie „szyte na miarę”, które daje Ci możliwość korygowania pomysłów jego autorów. W tym drugim przypadku otrzymujesz “rdzeń” produktowy, a poszczególne funkcje musisz – lub możesz – skompletować samodzielnie. Istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest to, czy dana platforma została stworzona z myślą o zwykłych konsumentach, czy też o klientach instytucjonalnych. W tym drugim przypadku będzie to bowiem rodziło konieczność zapewnienia wielu dodatkowych funkcji, które dla przeciętnego Kowalskiego będą po prostu zbędne.
Kolejnym aspektem, nad którym należy się pochylić są możliwości w zakresie funkcjonowania platformy na różnych urządzeniach. Nie wszystkie platformy dadzą Ci możliwość prowadzenia sprzedaży również na urządzeniach mobilnych, więc jeśli kanał ten jest dla Ciebie istotny, powinieneś wybrać rozwiązanie oferujące przeprowadzanie transakcji tą drogą.
Jak już wspomnieliśmy, każdy typ działalności będzie wiązał się z koniecznością zapewnienia konkretnych funkcji, na przykład kalendarza dla wirtualnych rynków dedykowanych rezerwacji różnych zasobów bądź funkcjonalności pobierania plików dla serwisów oferujących zasoby cyfrowe – np. zdjęcia, artykuły etc.
Platforma musi być narzędziem usprawniającym Twoje działania, nie utrudnieniem. Intuicyjność i funkcjonalność platformy są cechami nieodzownymi dla każdego przedsiębiorstwa – ułatwiają one zapoznawanie z nią nowym osobom, dzięki czemu narzędzie, jakie stanowią, staje się jeszcze bardziej efektywne.
Dla efektywności platformy typu marketplace ważna jest duża liczba działających w jej ramach uczestników. Skupiając w jednym miejscu wielu sprzedawców, operatorzy platform pozyskują od nich – na zasadzie abonamentu lub prowizji od sprzedaży – środki na kampanie marketingowe, których celem jest promowanie platformy i zachęcanie klientów do korzystania z niej. Im większa jest liczba sprzedawców działających na platformie, tym jest ona bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów, a pula środków na działania marketingowe jest większa. Szeroki asortyment to większe zainteresowanie klientów, ale nie oznacza to, że zawsze konieczne jest oferowanie towarów z różnych grup produktowych. Równie atrakcyjne są bowiem platformy wyspecjalizowane, proponujące klientom produkty wyłącznie z jednej dziedziny – na przykład kosmetyki lub artykuły dla zwierząt.
Dzięki zgromadzeniu w jednym miejscu ofert od sprzedawców dóbr z konkretnej branży potencjalni klienci mogą zapoznać się z całym przekrojem asortymentu dostępnego na rynku i nie muszą w tym celu przeszukiwać bogatych zasobów Internetu. Sprzedawcy korzystają natomiast z korzyści płynących z szybszego budowania rozpoznawalności w sieci i lepszemu pozycjonowaniu ich produktów w wyszukiwarkach internetowych.
Wirtualny rynek jest doskonałym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-commerce. Nie muszą oni bowiem inwestować środków w promocję, której skuteczność zależy od powtarzalności i wysokiej intensywności działań, lecz korzystają z efektów kampanii marketingowych prowadzonych i zarządzanych przez operatora platformy. Ponadto, współistnienie na platformie wielu sprzedawców może również zachęcić klientów do zapoznania się z ofertą innego sprzedającego przy okazji dokonywania zakupu upatrzonego produktu.
Czerpanie korzyści wynikających z obecności na wirtualnym rynku wiąże się zazwyczaj z jednym z dwóch modeli rozliczania się z operatorem platformy typu marketplace. Pierwszym z nich jest abonament, polegający na cyklicznym odprowadzaniu przez sprzedawców ustalonej sumy na rzecz operatora platformy. Wysokość abonamentu nie musi być taka sama dla wszystkich sprzedawców – w rzeczywistości nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której wpływy poszczególnych sprzedawców bardzo różnią się od siebie, co zwykle skorelowane jest z wielkością ich oferty, tj. obszernością i zróżnicowaniem czy po prostu półką cenową produktów. Drugim sposobem rozliczania jest system prowizji, który może być uzależniony od różnych czynników charakteryzujących sprzedawcę lub produkty przez niego oferowane. Możliwe jest również stosowanie stałej prowizji, takiej samej dla wszystkich sprzedawców wystawiających swoje produkty na wirtualnym rynku. Kwestia rozliczeń jest jedną z najważniejszych przy zarządzaniu wirtualnym rynkiem i uczestniczeniu w nim, dlatego tworząc platformę Xant dołożyliśmy wszelkich starań by proces ich dokonywania przebiegał w maksymalnie przejrzysty sposób. Niezależnie od tego, jaki model rozliczania jest stosowany na platformie, koszty działania na wirtualnym rynku – w kontekście wiążących się z tym korzyści – są nieporównywalnie niższe od kosztów samodzielnego, mozolnego budowania pozycji rynkowej przedsiębiorstwa, dlatego tak wiele przedsiębiorstw decyduje się na dołączenie do wirtualnych rynków.
Duża liczba sprzedawców oferujących swoje produkty na wirtualnym rynku skutkuje powstaniem korzystnych warunków dla zaistnienia konkurencji cenowej – jest to dość naturalna ścieżka w sytuacji, gdy kupujący staje przed wyborem produktu dostępnego u kilku lub kilkunastu oferentów. Konsekwencją tego może być oferowanie towaru na wirtualnym rynku w cenie niższej niż ta dostępna w sklepie internetowym. Konieczność obniżenia ceny nie oznacza jednak straty dla sprzedającego, ponieważ jest ona kompensowana dostępem do szerszego grona klientów, co stanowi dla przedsiębiorstwa źródło znaczących oszczędności, ponieważ zyskuje ono zasięgi, których budowanie jest bardzo kosztowne, również ze względu na czasochłonność tego procesu.
Brak poprzednich postów
Wróć do wszystkich postówBrak następnych postów
Wróć do wszystkich postów