Platforma sprzedażowa – co może pójść nie tak?

4.7.2023

Przeglądając najbardziej znane platformy sprzedażowe wiele osób myśli, że są one jednym z najprostszych sposobów na biznes. Czy jest to zgodne z prawdą? W rzeczywistości sukces przytrafia się przede wszystkim tym, którzy są na niego przygotowani, a to oznacza również wcześniejsze przeanalizowanie potencjalnych pułapek, w które łatwo wpaść szczególnie na początku drogi biznesowej. Warto zatem poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, co mogłoby pogrążyć naszą platformę i czego w związku z tym należy się wystrzegać.

Braki informacyjne

Klienci wchodzący na stronę internetową, na której znajduje się nasza platforma sprzedażowa, chcą przede wszystkim dowiedzieć się jak najwięcej o tym, co chcemy im zaproponować. Kompleksowe, rzetelne informacje są tym, co w dzisiejszych czasach przekonuje ludzi. Gros zakupów dokonanych w Internecie jest wynikiem dłuższych poszukiwań, szczególnie w przypadku produktów nabywanych przez klienta po raz pierwszy. Klient musi mieć pełne przekonanie do produktu bądź musi mieć możliwość wycofania się z decyzji o zakupie. Tylko wówczas możemy mówić o szansie na w pełni udane zakupy – lub ich próbę, która nie skończy się całkowitym porzuceniem naszej platformy. Należy bezwzględnie przyjąć do wiadomości, że inwestycja w efektywną politykę informacyjną jest elementem nieodzownym dla rentowności całego przedsięwzięcia, ponieważ nawet jeśli prowadzący platformę postawi na możliwie najniższe ceny, potencjalni klienci mogą uznać, że oferta nie jest godna zaufania i lepiej jest zapłacić nieco więcej, lecz mieć pewność co do jakości towaru (w sensie jego pochodzenia, przydatności do użycia itp.). Rzetelne informacje są walutą, za którą nabywa się zaufanie klientów, zaraz obok kilku innych czynników, o których poniżej.

Kłopotliwa kwestia dostaw

Zakupy w Internecie mają swoją niezaprzeczalną wadę: towaru nie można mieć od ręki. Sprawę tę łagodzi nieco fakt innych korzyści – na przykład samej wygody składania zamówienia, często niższych cen w porównaniu do tych oferowanych w sklepach stacjonarnych czy wreszcie możliwość uzyskania towaru bez wychodzenia z domu. Ten ostatni punkt wymaga od sprzedawcy włożenia sporego wysiłku w zapewnienie takiego sposobu dostarczania, który będzie satysfakcjonował klientów. Okazuje się bowiem, że nawet tak wydawałoby się wielka wygoda, jaką jest dowiezienie produktu przez kuriera może być postrzegane jako czynnik zakłócający przebieg dnia klienta. To dlatego tak istotne jest zaproponowanie klientom (i potencjalnym klientom) możliwości wyboru spośród maksymalnej liczby opcji dostawy, tak aby mógł on zapewnić sobie wygodę zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Bardzo przydatne jest także udostępnienie możliwości wyboru okna godzinowego dostawy, a także zapewnienie wyprzedzającego dostawę kontaktu telefonicznego ze strony kuriera. Wiele firm kurierskich korzysta aktualnie z tak zwanych punktów odbioru, toteż warto umożliwić klientom wskazanie czy chcą oni by w razie ich ewentualnej nieobecności w domu w momencie próby dostarczenia przesyłki została ona pozostawiona w takim punkcie odbioru, z którego będą mogli ją oni podjąć po podaniu kodu odbioru. Warto także pamiętać, by link do informacji o dostawach znajdował się w takim miejscu na stronie internetowej platformy, do którego zawsze łatwo będzie trafić – na przykład w stopce – oraz był czytelnie i jednoznacznie oznaczony.

Brak dopasowania do urządzeń mobilnych

Już kilka sekund wystarczy do stwierdzenia czy dana strona internetowa została stworzona wyłącznie z myślą o użytkownikach komputerów, czy też może pomyślano także o osobach, które z sieci korzystają przede wszystkim na tabletach i smartfonach. Skalowanie strony i jej dopasowanie do różnej wielkości ekranów jest papierkiem lakmusowym jej dostosowania do potrzeb różnych użytkowników. To samo tyczy się wygodnego korzystania z przycisków, pól wyboru czy pól do wpisywania skrajnych wartości początków i końców przedziałów. Pamiętajmy, że klienci, którzy z powodu nieodpowiedniej ich wielkości nie będą mogli w pełni korzystać z funkcjonalności platformy, po prostu ją porzucą.

Poprzedni

Brak poprzednich postów

Wróć do wszystkich postów

Następny

Brak następnych postów

Wróć do wszystkich postów
Copyright (c) 2024 by XANT Sp. z o.o.
Polityka prywatności