Jak zadbać o wrażenia klientów platformy e-commerce?

3.7.2023

Pierwszą i najważniejszą cechą platformy sprzedażowej warunkującą jej szanse na sukces, jest szybkość jej działania. Czy znasz to uczucie, gdy wybierając kasę w sklepie starasz się ocenić, która z kolejek „idzie szybciej i pomylisz się w swoich kalkulacjach? Jeśli klient korzystający z platformy stwierdzi, że szybciej załatwiłby swoje zakupy w sklepie stacjonarnym, prawdopodobnie już do Ciebie nie wróci. Strona musi szybko się ładować a wszystkie wyniki muszą być szybko wyświetlane – również po wyborze filtra celem ograniczenia liczby proponowanych produktów, co ma wszak na celu przyspieszenie procesu ich przeglądania. Na szybkość wyświetlania strony można wpłynąć właściwie dobierając obrazy, tj. dbając o to by pliki nie były w rozmiarze większym niż jest to konieczne dla optymalnego wyświetlenia zdjęcia produktu.


Klient w centrum

Platforma powinna być stworzona z myślą o kliencie. To klient powinien stać w centrum całej koncepcji architektonicznej i wszystkie zastosowane rozwiązania muszą „krążyć wokół niego. Jeśli przyjmiemy takie podejście, wówczas możemy mieć gwarancję, że wszystko będzie na niej działać w sposób optymalny, tzn. produkty będą odpowiednio wyeksponowane, a wszystkie funkcje utworzą spójny i sprawny system prowadzący klienta przez cały proces nabywczy – od wyszukiwania odpowiedniego produktu, przez jego zamówienie przy wyborze odpowiednich parametrów, aż po odbiór.


Efektywność

Narzędzia, które wzbogacają platformę nie mogą obniżać efektywności korzystania z platformy. Jeśli po przejściu na stronę danego produktu klient zostanie cofnięty do pierwszego wyniku, wywoła to tylko jego frustrację, szczególnie gdy stron wyników jest bardzo wiele a on otworzył stronę produktową po przejrzeniu kilkudziesięciu wyświetlonych pozycji – i najczęściej nie zapamiętał, w którym miejscu tej listy znajdował się produkt, który go zainteresował. Konieczne jest także zadbanie o skuteczność filtrowania – nie jest ona wysoka, jeśli poszczególni sprzedawcy, chcąc zainteresować klienta swoją ofertą, będą nadużywać tagów, według których realizowane jest filtrowanie. Jeżeli klient po wyborze filtra jest w stanie na pierwszy rzut oka wychwycić wyniki niezgodne z wartością wybraną w narzędziu do filtrowania, wiarygodność tego ostatniego całkowicie upada.


Innowacja czy intuicja?

Mimo iż w wieku przypadkach warto stawiać na innowacyjność, w przypadku platformy sprzedażowej można z powodzeniem stwierdzić, że popularne i sprawdzone rozwiązania są tym, co z całą pewnością warto wykorzystać zamiast za wszelką cenę poszukiwać innowacyjnych, a w konsekwencji nie do końca intuicyjnych rozwiązań. Należy pamiętać, że klienci doceniają nie tyle oryginalność, co wygodę korzystania, dlatego tam gdzie tylko możesz, wykorzystuj rozwiązania, które sam doceniasz na innych stronach – np. rozwijanie menu kategorii w dół w postaci list czy stosowanie najczęściej używanych etykiet dla kategorii i filtrów. Pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej, dlatego staraj się grupować filtry zamiast je mnożyć. Dokładniejsze filtry mogą być oczywiście dostępne na wyższym poziomie szczegółowości, ale nie powinny być stosowane w ramach pierwszego kroku wyszukiwania produktu. Bardzo przydatne jest także wyświetlanie ścieżki nawigacji w miarę wpisywania słów kluczowych w polu wyszukiwania, tak by klient mógł upewnić się, że wyszukiwane przez niego hasło jest interpretowane przez platformę zgodnie z jego zamysłem. Warto rozważyć także zastosowanie autokorekty z myślą o klientach mogących mieć problemy z poprawną pisownią niektórych słów – w ten sposób ograniczymy ryzyko wyświetlenia im komunikatu o tym, że wyszukiwane hasło nie zwróciło żadnych wyników.


Wielokrotny powrót klienta na platformę sprzedażową celem dokonania na niej kolejnych zakupów jest najlepszym wskaźnikiem jej efektywności i skuteczności. To właśnie dlatego twórcy platform przykładają ogromną wagę do tego by ich użytkownicy byli zadowoleni z przebiegu procesu zakupowego. Jak można wpłynąć na satysfakcję użytkowników i przekonać ich do zakupów, a następnie utrzymać ich przy sobie, by dokonywali zakupów właśnie na naszej platformie?

Poprzedni

Brak poprzednich postów

Wróć do wszystkich postów

Następny

Brak następnych postów

Wróć do wszystkich postów
Copyright (c) 2024 by XANT Sp. z o.o.
Polityka prywatności